Shqiponjat ne Monedhat Shqiptare

350,00 €

inkl. MwSt. zzgl. Versand
Versandgewicht: 1 kg
Lieferzeit: 30 Tag(e)

Beschreibung

Monadha shqiptare , Leke , doli per here te pare ne muajin Shkurtit te vitit 1926, e cila e mori emerin e Aleksandri i Madh, i cili shkurtohet ne „ Leka“ ne gjuhen shqipe.
Portreti i Aleksandrit te Madh shfaqet në pjesën e përparme të monedhës 1 lek ndërsa pjesa e prapme e tij e tregon atë mbi kalë.E njeqinda e Lekut, quhet Qindrake.Emri “qindarkë’ rrjedh nga fjala shqipe “qind’ që do të thotë një qind.


Frangat e Arit


Midis viteve 1926 dhe 1939, emri u përdor për monedhën shqiptare të arit me vlerë 5 e deri ne 100 Lekë Shqiptare.Tek Frangat e Arit, me vlera te ndryshme, shfaqen ne pjesen e perparme portreti i Gjergj Kastriotit dhe i Mbretit Zog, kurse ne anen e prapme gjejm: Stemen Mbreterore Shqiptare, Shqiponjen Shqiptae me perkrenaren e Gjergj Kastriotit, Aleksandrin e Madh me karroc qe e terheqin dy kuaj dhe Luanin e Markut te Shenjte.


+++Transporti falas+++


Te dhenat per Pikturen


Madhesia : 60 x 80 cm

Materiali : Pelhure

Ngjyra : Akryl

Teknika : Brush dhe Shpatull

Mbrojtje : Shtres Llaku (Firnis)

Zurück zu Home / Fillimi